Unofficial translation by Google:
Колку пати е видена оваа страна:
Вкупно: 814  |   Денес: 1

Share

Моментално на страната:
Online: 2 корисници

Пријатели

 

 

 

Ј.П. Билјанини Извори и општина Охрид организираа работна средба со Спортските федерации и Директорот на Агенција за млади и спорт

Напишано од Иван Цветкоски (ivan) на 16 Jul 2013
Вести >>

 

Во организација на Општината Охрид и Јавното претпријатие „Билјанини Извори“ во хотелот „Милениум Палас“ се одржа работна средба со водечките луѓе од фудбалската, кошаркарската, ракометната и одбојкарската и Агенцијата за спорт и млади на која се разговараше за развивање на спортот во Охрид. 
На иницијатива од раководството на Јавното претпријатие „Билјанини Извори“ и локалната самоуправа од Охрид решивме да организираме работна средба со претседателите на федерациите од екипните спортови. Целта од оваа средба ќе биде омасовување на спортот во Охрид и развој на спортските клубови и друштва во нашиот град. Она што е наша цел и на Ј.П. „Билјанини Извори“ е да ја дадаме максималната логистичка поддршка за масовни спортски настани. Ќе бараме помош од Агенцијата за спорт и млади од федерациите за вклучување на што поголем број на спортски работници од градот - рече градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески.
 
Првиот човек на Фудбалската федерација на Македонија, Илчо Ѓоргиоски рече дека куќата на фудбалот ќе помогне со терен кој ќе биде со вештачка трева, а со тоа да се искористи за привлекување на екипи кои ќе се подготвуваат во Охрид.

- Охрид има секакви предуслови за да стане врвен спортски туристички центар. Има убедливо најубава надморска височина за подготовки на екипи во летниот и зимскиот дел од годината. Ние со Општината Охрид имаме соработката, а градот веќе влезе во нашиот план за изградба на стадион со вештачка трева. Сите разговори и средби со Општината ќе ги водиме за подигнување на спортскиот туризам во градот - потенцираше првиот човек на ФФМ, Илчо Ѓоргиоски.
Претседателот на најпопуларниот спорт во Македонија, ракометот, Живко Мукаетов, рече дека Охрид ќе биде дел од секоја агенда на ракометната федерација. 

- За нас како ракометна федерација е многу важно Охрид да биде вклучен во нашата агенда. Ние со останатите федерации ќе направиме се што е во наш домет македонскиот бисер да биде на врвот на сите натпреварување кои се одржуваат во нашата држава - истакна Живко Мукаетов.
 
 
Кошаркарската федерација пред еден месец во Охрид беше домаќин на „Тренерската клиника“ на која гостин беше Жељко Обрадовиќ. 


- Во изманативе неколку години доаѓавме и се обидувавме да доаѓаме, но не секогаш ни беше вратата отворена. Благодарение на неколку индивидуалци во Охрид организиравме неколку големи натпреварување. Се надевам на поголема соработка со новиот состав на Општината и да бидиме чести домаќини во Охрид -посочи Дејан Лекиќ, секретар на кошаркарската федерација на Македонија.
 
 

 

Последна промена: 16 Jul 2013 во 11:46 AM

Назад
 

Февруари 2018
ПВСЧПСН
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28